Vítajte na mojej stránke venovanej ruží!

Som Győry Szilveszter, lodný strojník na dôchodku (70). Z hoby sa zaoberám s ružami. V mojej zbierke sa nachádza bezmála 600 cv. ruží, je to najväčšia súkromná zbierka na Slovensku.
Taktiež z hoby sa zaoberám šžachtením ruží. Doteraz som vyšžachtil 19 cv. Zaujímavosti mojej zbierky: Najväčšia zbierka maďarských ruží na Slovensku, vyše 100 cv.
Pritom je mojim ciežom je zachráni existujúce ruže z bývalého ZSSR. Už mám niekožko odrôd, čo je zatiaž najviac na Slovensku. Taktiež najviac miniatúrnych a pokryvných ruží, sa nachádza u mňa.
Ako amatérsky šžachtitež sa orientujem k miniatúrnym a pokryvným ružiam. Doteraz som vyšžachtil: 11 cv. miniatúrnych ruží, 5 cv.pokryvných ruží a 3 cv. popínavých ruží.

V prípade záujmu o moje hoby, kontaktuje ma na e-mailovej adrese:rys@real-net.sk
Üdvözöm Önöket honlapomon!

Győry Szilveszter vagyok, nyugdíjas hajógépész (70). Hobbiból rózsákkal foglakozom. Rózsagyűjteményemben közel 600 cv. található.
Ez Szlovákiában a legnagyobb magángyűjtemény. Ugyancsak hobbiból rózsanemesítéssel is foglalkozom. Idáig 19 fajtát nemesítettem ki.
Érdekességek a gyűjteményemről: legtöbb magyar nemesítésű rózsa (több mint 100 cv.) egy gyűjteményben Szlovákiában. Célom megmenteni a kallódó szovjet nemesítésű rózsákat. Már van néhány fajta a gyűjteményemben, ez is csúcs Szlovákiában. Ugyancsak a legtöbb törpe és talajtakaró-rózsa nálam található.
Nemesítés terén mint amatőr rózsanemesitő, inkább a törpe és a talajtakaró-rózsák felé szakosodom. Ezidáig 11 cv. törperózsát, 5 cv. talajtakaró rózsát, 3 cv. futórózsát nemesítettem ki.

Amennyiben kérdése, megjegyzése van honlapommal vagy a rózsanemesítéssel kapcsolatban,
írjon e-mail-t a következő címre: rys@real-net.sk
Welcome to my website !

My name is Sylvester Győry, Im a seventy years old retired engine- room artificer. My hobby has been ROSES for more than ten years. My collection of roses contains 600 cv., this is the largest private rose collection in Slovakia.
My other hobby is improving roses. So far, Ive improved 19 new cv.
Some curiosities about my collection: It contains the biggest number of roses improved by Hungarians (more than 100 cv.) in Slovakia.
My purpose is to save the neglected rose species of Soviet improvement. I already have some cv. in my collection which also represents the highest number in Slovak territory.
It is also my private collection that contains the largest number of miniature roses and ground-covering roses.
In the field of rose-improvement, I rather prefer the miniature and the ground-covering cv. and I dedicate my time to their improvement.
I have improved 11 new cv. of miniature, 5 new cv. of ground-covering and 3 cv. of rambling roses.

You can contact me by e-mail at :rys@real-net.sk


Add to favorites

Last updated
11.01.2006
Optimalized Browser: IE 5+; Screen: 800x600

wiederbier@szm.sk